تولید و پخش پوشاک در سراسر ایران

مزون دوک | تولید و پخش پوشاک

تماس با پشتیبانی 09386362632

پوشاک پایدار و مد روز | جدیدترین مقاله 2024

در تمام فرآیند های تولید، توزیع و مصرف آن تلاش برای حفظ محیط زیست است

پوشاک پایدار

به پوشاکی اشاره دارد که در تمام فرآیند های تولید، توزیع و مصرف آن تلاش برای حفظ محیط زیست ، ارزش های اجتماعی و اقتصادی را دارد . در واقع این نوع پوشاک با هدف کاهش تأثیرات منفی بر محیط زیست ، مصرف منابع طبیعی به صورت پایدار ، ارتقاء شرایط کاری در زنجیره تأمین ، و افزایش آگاهی مصرف کنند گان تولید می شود.

تاریخچه پوشاک پایدار

دهه 1960 و 1970 : آغاز حرکت های محیط زیستی در سراسر جهان با توجه به آلودگی ها و مشکلات زیست محیطی برخی برند ها شروع به استفاده از مواد طبیعی و بیولوژیکی در تولید پوشاک کردند. این دهه با شکستن تقلید های فرهنگی و تغییرات در طرز فکر جوانان همراه بود. افراد جوان به دنبال بیان شخصیت خود و ابراز عقاید خود از طریق لباس پوشیدن و حرکت های مختلف اجتماعی مانند حقوق بشر ، حقوق زنان و حقوق مدنی در بسیاری از کشورها بر تولید و فروش پوشاک تأثیر گذاشت.

طرحهای رواجی مانند پیراهن های تی شرت ، لگینگ ها و لباس های جین به عنوان نمادهایی از فرهنگ جوانان و موقعیت های اجتماعی مختلف شناخته می شدند. استفاده از مواد جدید و نو آورانه در تولید پوشاک به ویژه جین در این دهه ها گسترش یافت . جین به عنوان یک ماده نسبتاً ارزان و دوام پذیر شناخته شد.

دهه 1980 : ظهور حرکت های اجتماعی و فعالیت های غیر انتفاع که بر پایداری و تأثیرات محیط زیست تمرکز داشتند. افزایش آگاهی مصرف کنندگان در مورد فواید محیطی و اجتماعی پایدار

دهه 1990 : تأسیس سازمان‌ ها و انجمن‌ های بین‌ المللی مانند “بازرسی ” (Fair Wear Foundation) رشد برندهای پوشاکی که به تولید پایدار متمایل شدند. همچنین در این دهه مد استریت ، مد اسپرت و مد نو به وجود آمد.

شکل گیری فرهنگی جدیدی که مبتنی بر فرهنگ شهری، موسیقی هیپ هاپ، گرافیتی و فرهنگ جوانی بود استفاده از لباس های بزرگ و راحت ، کلاه های بیسبال ، کفش ها ی اسکیت بورد ، تی شرت ها با طراحی های گرافیکی متنوع. با پیشرفت تکنولوژیکی استفاده از مواد جدیدی مانند پلی استر و نایلون در تولید پوشاک رو به افزایش بود رنگ های نوپا و طراحی های پرفروش از جمله ویژگی های این دوره بودند.

همچنین رشد بازار پوشاک نوجوانان و بچه ها طراحان به خلق مدل ها و طراحی های مخصوص این گروه سنی پرداختند.

دهه 2010 و پس از آن : صنعت پوشاک نیز تحولات فراوانی را تجربه کرده است ، که از نظر فناوری، محیط زیست ، اجتماعی و فرهنگی متأثر شده است. در این دوره مسائل پایداری، تکنولوژی، و تغییرات فرهنگی بر توسعه صنعت پوشاک تأثیر گذار بوده اند. افزایش آگاهی در مورد تأثیرات منفی صنعت پوشاک بر محیط زیست رشد استفاده از مواد قابل باز یافت ، پنبه آلی ، و روش های تولید پایدار. پیشرفت های تکنولوژیکی مانند پوشاک هوشمند

فیبرهای تکنولوژیکی و پوشاک با ویژگی های جدید مانند خنک کنندگی یا گرمایی و تأثیر رسانه های اجتماعی و شبکه های اجتماعی بر ترویج مدل های مد و افزایش قدرت تأثیر گذاری افراد و تأثیر افراد معروف ، فعلان رسانه ای دیجیتال در صنعت پوشاک

در کل ، تاریخچه نشان دهنده تلاش ها و تغییرات چندین دهه ای است که با هدف ایجاد یک صنعت مد پایدار تر ، اخلاقی تر ، و محیطی تر رو به جلو حرکت کرده است.

تاریخچه نشان دهنده تلاش ها و تغییرات چندین دهه ای است که با هدف ایجاد یک صنعت مد پایدار تر ، اخلاقی تر ، و محیطی تر رو به جلو حرکت کرده است
جین به عنوان یک ماده نسبتاً ارزان و دوام پذیر شناخته شد

تاثیر بر عرضه و تقاضا

تولید کنند گان به دنبال استفاده از موادی هستند که کمترین تأثیر منفی بر محیط زیست داشته باشند. این شامل استفاده از پنبه آلی ، مواد قابل باز یافت و روش های تولید کم آلوده می شود. تأکید بر شفافیت در زنجیره تأمین از کشاورزی تا فروش تا اطمینان از رعایت حقوق کارگران و استفاده از روش های تولید پایدار می باشد.

افزایش آگاهی مصرف کنندگان در مورد اثرات محیطی و اجتماعی پوشاک تولیدی منجر به تقاضای بیشتری برای این مورد شده است. با توجه به نگرش های فعلی در جوامع مصرف کنندگان بیشتر به دنبال محصولاتی هستند که محیط زیست را کمتر آسیب می زند. و از نظر اخلاقی قابل قبول است. بسیاری از برند ها و تولید کنند گان به طور فعال به این سمت حرکت کرده اند و این منجر به ایجاد یک بازار رقابتی در این زمینه شده است.

با توجه به تغییر نگرشی ها و تقاضا ، سرمایه گذاران نیز به سمت پشتیبانی از شرکت ها و برندهای حرکت می کنند به عنوان یک روند صنعتی و اجتماعی ، نه تنها تأثیرات مثبتی بر محیط زیست و حقوق انسانی دارد ، بلکه تغییرات عمده ای را در عرضه و تقاضای بازار پوشاک ایجاد کرده است.

اثرات مثبت بر محیط زیست

کاهش آلودگی محیط زیستی:

با استفاده از مواد قابل بازیافت ، کاهش مصرف منابع طبیعی مانند آب انرژی و مواد معدنی اتفاق می افتد استفاده از روش های تولید کم آلوده و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در فرآیند های تولید.

حفظ تنوع زیستی :

با استفاده از پنیه آلی و دیگر مواد طبیعی به جای مواد شیمیایی کاهش آلودگی خاک و آب را فراهم می آورد، که در نتیجه به حفظ تنوع زیستی کمک می کند.

کاهش تولید زباله:
طراحی محصولات با دوام و قابل باز یافت منجر به کاهش تولید زباله و افزایش دوره عمر مفید محصولات می شود. اغلب نیاز کمتری به آب دارد ، چرا که فرآیندهای کشاورزی مانند تولید پنبه آلی نیاز کمتری به آب دارد نسبت به روش های کشاورزی تک فصلی و شیمیایی است.

ترویج بهره وری انرژی:

استفاده از این فرآیند باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش کارآیی در فرآیند های تولید می شود.

افزایش آگاهی مصرف کنند گان:

با ترویج آگاهی مصرف کنند گان در مورد تأثیرات محیط زیستی تولید پوشاک افزایش می یابد، که به نوبه خود تشویق به خرید محصولات پایدار می شود. به طور کلی به عنوان یک روند مسئولانه و پایدار در صنعت مد، تأثیرات مثبت چشمگیری بر محیط زیست دارد و به حفظ منابع طبیعی کاهش آلودگی و توسعه پایدار کمک می کند.

با استفاده از مواد قابل بازیافت کاهش مصرف منابع طبیعی امکان پذیر است
با ترویج آگاهی مصرف کنند گان در مورد تأثیرات محیط زیستی تولید پوشاک افزایش می یابد

چالش ها و موانع

مصرف کنند گان همان طور که به نظر می رسد که یک روند مثبت و پیش روی است ، با چالش ها و موانعی نیز مواجه است.

1- هزینه های تولید :

استفاده از مواد با کیفیت بالا ، فرآیند های تولید پایدار تر و شفافیت زنجیره تأمین ممکن است هزینه های تولید را افزایش دهد که ممکن است به افزایش قیمت محصولات و کاهش تقاضا منجر شود.

2_ موانع فنی:

تکنولوژی های جدیدی برای تولید پوشاک پایدار ممکن است نیازمند تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری های بالایی باشد.

3- شفافیت زنجیره تأمین

اطمینان از شفافیت در زنجیره تأمین و تأیید رعایت حقوق انسانی و محیط زیست ممکن است چالش هایی از قبیل پیچپیدگی مدیریتی، هزینه و نگرش های فرهنگی داشته باشد.

4_ آگاهی مصرف کنندگان

افزایش آگاهی مصرف کنندگان و ترویج مفهوم آن ممکن است زمان بر باشد و به ترویج فرهنگ مصرف مسئولانه نیاز دارد.

5-تقاضای متغیر

نوسانات در تقاضا برای ممکن است به دلایلی مانند تغییرات در نگرش های مصرف کنندگان ، وضعیت اقتصادی ، یا رویدادهای جهانی رخ دهد.

6- چالش های بازاریابی

تمرکز بر فرهنگ مصرف کننده و آموزش های مرتبط ، برندها و تولید کنندگان نیاز به استراتژی های بازاریابی جدید و نوآورانه دارند.

7- مقررات و استانداردها

عدم وجود استانداردهای یک پارچه برای این مورد و نظارت مناسب ممکن است منجر به نابسامانی ها و تفاوت های در کیفیت و پایداری محصولات شود. با وجود این چالش ها ، روند توسعه پوشاک پایدار به دلیل افزایش آگاهی مصرف کنند گان تمرکز بر مسائل محیطی و اجتماعی و توسعه فناوری های پایدار همچنان ادامه خواهد داشت.

تکنولوژی های جدیدی برای تولید پوشاک پایدار ممکن است نیازمند تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری های بالایی باشد.
افزایش آگاهی مصرف کنندگان و ترویج مفهوم آن ممکن است زمان بر باشد و به ترویج فرهنگ مصرف مسئولانه نیاز دارد.

خرید کت و شلوار بچه گانه تا مردانه از تولید کننده

پوشاک با توجه به محیط زیست

معنای تولید و مصرف پوشاک با توجه به کمترین تأثیر ممکن بر محیط زیست است. در دهه های اخیر ، توجه به محیط زیست و پایداری به یکی از موضوعات کلیدی در صنعت پوشاک تبدیل شده است. در این زمینه تولید کنند گان و مصرف کنند گان هر دو نقش مهمی دارند.

مواد اولیه پایدار:

مواد اولیه پایدار به موادی اشاره دارد که در فرآیند تولید، استفاده و دوره حیات خود کمترین تأثیر ممکن را بر محیط زیست داشته و در عین حال می تواند در موارد مختلف تولید بازیافت شود. استفاده از مواد اولیه پایدار نه تنها به حفظ محیط زیست کمک میکند ، بلکه باعث کاهش مصرف انرژی ، آب و منابع طبیعی نیز می شود. همچنین این مواد می توانند در فرآیند بازیافت و استفاده مجدد نیز مفید باشند، که باعث کاهش زباله ها و آلودگی های زیست محیطی می شود.

 • پنبه آلی : بدون استفاده از سموم شیمیایی و کود شیمیایی تولید می شود . این نوع پنبه کمترین تأثیر ممکن را بر محیط زیست و سلامتی کارگران دارد .
 • فیبر های باز یافتی : استفاده از فیبر های باز یافتی مانند پلی استر بازیافتی ، پلی پروپیلن باز یافتی و غیره که از مواد باز یافتی یا مصادر دوباره پذیر تولید می شوند.
 • پلی لاکتیک اسید : یک پلیمر بیولوژیک است که از منابع زیستی مانند نشاسته ذرت تولید می شود. این ماده قابل تجزیه طبیعی است و به محیط زیست کمترین تأثیر ممکن را دارد.
 • ترکیبات چوبی و فیبرهای گیاهی : استفاده از فیبرها و ترکیبات چوبی با استفاده از چوب پایدار و مدیریت (MDF) مانند ملیمینه فرمالدهید منابع چوبی مستدام
 • پلی اتیلن بازیافتی: استفاده از پلی اتیلن بازیافتی که از مواد بازیافتی استخراج می شود و به محیط زیست کمترین آسیب را وارد می کند.
 • مواد بیو استار: توسعه و استفاده از موادی که در مدت زمان کوتاه تری به طبیعت باز می گردند و در فرآیند تولید کمترین اثرات کربنی را دارد.

تولید پایدار:

تولید پایدار به مفهوم استفاده از فناوری ها ، مواد و روش هایی است که هم در حال حاضر نیاز های انسان را بطرف می کند و هم از حقوق نسل های آتی نگرانی می کند. این نوع تولید به دنبال ایجاد توازن بین توسعه اقتصادی حفظ محیط زیست و تعالی اجتماعی است.

 • کارایی منابع : تولید پایدار به کاهش مصرف منابع طبیعی ، بهینه سازی فرآیند های تولید و استفاده از فناوری های کارآمد و پاک تر متمرکز است.
 • کاهش پسماند ها : استفاده از روش ها و فناوری هایی که موجب کاهش تولید پسماند ها و زباله های صنعتی شود
 • توسعه مدیریت منابع: استفاده مدیریتی از منابع طبیعی به نحوی که منابع آب ، خاک ، انرژی و دیگر منابع طبیعی را حفظ و توسعه دهد.
 • مدیریت زنجیره تامین پایدار: ارتقاء همکاری با تأمین کنندگان کشاورزان و تولید کنندگان با هدف افزایش پایداری در تولید و توزیع محدود کردن آلودگی هوا ، آب از طریق استفاده از فناوری های پاک و فرآوری های زیست محیطی
 • تعهد به اجتماع و اقتصاد: تولید پایدار به ایجاد فرصت های شغلی مناسب ، حفظ حقوق کارگران و ایجاد اقتصاد مستدام در جامعه متمرکز است.
 • تحقیق و توسعه : سرمایه گذاری در تحقیقات و توسعه فناوری های پایدار محصولات نوآورانه و فرآوری های سبز
 • آموزش و آگاهی عمومی : افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت تولید پایدار ، مصرف بهینه منابع و نقش هر فرد در حفظ محیط زیست و توسعه پایدار

بسته بندی پایدار:

بسته بندی پایدار به ایجاد و استفاده از مواد بسته بندیی با کمترین تأثیر ممکن بر محیط زیست و حفظ منابع طبیعی اشاره دارد. هدف اصلی بسته بندی و استفاده از مواد قابل باز یافت یا تجدید پذیر است. بسته بندی پایدار یک چالش چند جاذبه است که نیازمند تلاش های گسترده ای از سوی تولید کنندگان ، مصرف کنند گان ، حکومت ها و سایر نهادها است تا به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کمک کند.

 • مواد بسته بندی قابل بازیافت: استفاده از موادی مانند کاغذ بازیافتی ، کاغذ مقاوم در برابر گرما پلی استر بازیافتی و غیره که قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارند.
 • بسته بندی محصولات تجدید پذیر: استفاده از موادی مانند پلی لاکتیک اسید که از منابع زیستی مانند نشاته ذرت یا قند تولید می شوند.
 • کاهش استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف: جلوگیری از استفاده از پلاستیک هایی که نیاز به زمان زیادی برای تجزیه طبیعی دارند و موجب آلودگی محیط زیست می شوند
 • طراحی با تمرکز بر کارایی : طراحی بسته بندی به گونه ای که منابع مصرفی ، حجم و وزن محصول را کاهش دهد و همچنین کاهش مصرف انرژی و منابع در فرآیند تولید و حمل و نقل را فراهم آورد.
 • بهبود دسترسی به محصولات بازیافتی: ارتقاء سیستم های جمع آوری و بازیافت برای بسته بندی های استفاده شده و تضمین بازیافت مناسب آنها
 • آموزش و آگاهی عمومی : افزایش آگاهی مصرف کنندگان در مورد اهمیت بسته بندی پایدار ، روش های مناسب استفاده و تأثیرات زیست و محیطی آن
 • تنظیمات و سیاست های حکومتی: تشویق به ایجاد قوانین و مقرراتی که تولید و استفاده از بسته بندی های پایدار را تشویق کنند و تأثیرات زیست محیطی آنها را کاهش دهند.

فرآیند تولید مسئولانه:

فرآیند تولید مسئولانه به تولید کالاها و خدمات با توجه به نیازهای جامعه ، محیط زیست و حقوق کارگران و جوامع محلی اشاره دارد این رویکرد تولیدی به ایجاد توازن بین موفقیت اقتصادی ، حفظ محیط زیست و احترام به حقوق انسانی می پردازد. فرآیند تولید مسئولانه یک رویکرد جامع به کسب و کار است که از مسئولیت پذیری اجتماعی ، حفظ محیط زیست ، و احترام به حقوق انسانی برای ایجاد یک موفقیت بلند مدت و پایدار تلاش می کند. این رویکرد با همکاری ها ، تعهدات و تغییرات استراتژیک به ایجاد ارزش برای تمامی سایر ذی نفعان از جمله مصرف کنند گان ، کارگران جوامع محلی و سایر شرکای تجاری می پردازد.

 • تأمین منابع پایدار: استفاده از منابع طبیعی به صورت مدیریت شده و پایدار به منظور جلوگیری از خرابکاری و آسیب به محیط زیست
 • حقوق کارگران: ایجاد شرایط کاری امن و عادلانه ، ارتقاء سلامت و ایمنی کارگران و احترام به حقوق کارگران و شرکت کنندگان در زنجیره تولید
 • کاهش پسماند ها و آلودگی: کار با هدف کاهش تولید پسماند ها ، آلودگی هوا و آب ، و استفاده از فرآیند های تولید پاک و کارآمد
 • کیفیت و ایمنی محصول: تضمین کیفیت محصولات ، اطمینان از ایمنی آنها برای مصرف کنندگان و ارائه اطلاعات شفاف و دقیق در مورد محصولات
 • حفظ جوامع محلی: احترام به جوامع محلی، توسعه محلی و حفظ منافع و فرهنگ های محلی در فرآیند تولید
 • شفافیت و ارتباط با مصرف کنند گان: ایجاد شفافیت در زنجیره تأمین ارائه اطلاعات دقیق به مصرف کنند گان در مورد تولید محصولات و ایجاد ارتباط فعال با مصرف کنند گان
 • تحقیق و توسعه : سرمایه گذاری در تحقیقات و توسعه برای ارتقاء فرآیندهای تولید ، استفاده از فناوری های جدید و بهبود مداوم محصولات
 • تعهد به استانداردها و قوانین: رعایت استاندارد ها ، مقررات و قوانین محلی و بین المللی مرتبط با تولید مسئولانه

تولید پایدار به مفهوم استفاده از فناوری ها ، مواد و روش هایی است
تولید پایدار به کاهش مصرف منابع طبیعی ، بهینه سازی فرآیند های تولید و استفاده از فناوری های کارآمد و پاک تر متمرکز است.

خرید شلوار مجلسی زنانه از تولید کننده

راه های ترویج

 • آموزش عمومی : برگزاری کارگاه ها ، سمینارها و کنفرانس های آموزشی در مورد اهمیت آن و تأثیرات منفی پوشاک غیر پایدار بر محیط زیست و انسان ها
 • ترویج برند های پایدار : حمایت از برند هایی که با استفاده از مواد با کیفیت و روش های تولید پایدار تولید می کنند.
 • استفاده از تکنولوژی های جدید: استفاده از تکنولوژی های ساخت پوشاک پایدار مانند بازیافت مواد، کاهش مصرف آب و انرژی در فرآیند تولید
 • ترویج سبک زندگی کم مصرف: تشویق مصرف کنندگان به خرید کمتر ، بازیافت و استفاده مجدد از پوشاک
 • سیاست های حمایتی : تشویق دولت ها و سازمان ها به تصویب سیاست های حمایتی و محیط زیستی
 • تبلیغات و بازاریابی : استفاده از تبلیغات موثر و بازاریابی هدفمند برای ترویج و جلب توجه مصرف کنند گان
 • همکاری با سازمان های محیط زیستی: ایجاد همکاری بین برندهای پوشاک و سازمان های محیط زیستی برای افزایش آگاهی عمومی و ترویج
 • تحقیق و توسعه : انجام تحقیقات برای بهبود فناوری ها و روش های تولید و توسعه نوآوری های جدید در این زمینه
برگزاری کارگاه ها ، سمینارها و کنفرانس های آموزشی در مورد اهمیت آن و تأثیرات منفی پوشاک غیر پایدار بر محیط زیست و انسان ها
حمایت از برند هایی که با استفاده از مواد با کیفیت و روش های تولید پایدار تولید می کنند.

خرید شلوار پارچه ای زنانه برند DOOK

نتیجه گیری

به طور کلی به منظور حفظ منابع طبیعی ، کاهش تأثیرات منفی بر محیط زیست ، و افزایش آگاهی مصرف کنندگان در مورد تأثیرات خود و انتخاب های خریدار می شود. در نهایت نیازمند یک تلاش گسترده از سوی تولید کنندگان ، مصرف کنندگان ، دولت ها و سازمان های مختلف است. با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست و سلامت انسان ها و ترویج آن یک گام موثر در جهت سازگاری با محیط زیست و انسان ها است. به رویکرد نه تنها به حفظ محیط زیست کمک می کند بلکه باعث ایجاد فرصت های اقتصادی اجتماعی ر فرهنگی نیز می شود.


دیدن محصولات DOOK

پیشنهادهایی برای شما

 • شلوار مجلسی دمپا
 • شلوار بگ
 • شلوار راسته
 • شلوار مام فیت
 • شلوار مام استایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رتبه :
5/5
تن خور خوب فقط با برند دوک
تن پوش بی نظیر

مزون دوک ، در میان متخصصین مد و مشتریان به دلیل داشتن تن پوش و کپ بینظیر و سازگار با استایل مردم کشورمان می باشد.

پارچه با کیفیت فقط با برند دوک | تولید و پخش شلوار پارچه ای زنانه
پارچه های با کیفیت

ما متناسب با مد روز دنیا از با کیفیت ترین پارچه های کشورهای ترکیه، ایتالیا، کره و چین بهره می بریم.

شلوار برند دوک با بهترین کیفیت دوخت و پارچه
دوخت فوق العاده

بهره گیری از بروزترین تجهیزات و ماشین آلات صنعتی و همچنین نیروهای متخصص و متبحر، مزون دوک را در بین بزرگترین برندهای جهانی قرار داده است.

رضایت مشتری برای برند دوک بسیار مهم هست
مشتریان راضی

ما مشتریان خود را شرکای تجاری خود می دانیم و رضایتمندی شما عزیزان بزرگترین سرمایه ما است .

بررسی کیفیت محصول فقط با برند دوک | تولید و پخش شلوار پارچه ای زنانه
کنترل کیفیت

مزون دوک، در تمامی مراحل تولید اعم از تامین مواد اولیه، طراحی، برش، دوخت، بسته بندی، انبار و تحویل محصولات به مشتری از دقیق ترین و بالاترین استاندارهای کنترل کیفیت برخوردار می باشد.

اعتماد و وفاداری مشتریان برند دوک در ایران حرف اول را میزند و یکی از خصوصیات عمده این برند میباشد
اعتماد و وفاداری

شرکت تولیدی لباس مجلسی مزون دوک با بیش از دو دهه تجربه حرفه‌ای در صنعت پوشاک بانوان، توانسته است اعتماد و وفاداری جامعه بزرگی از مشتریان را به خود جلب کند.

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه
0 مورد سبد خرید